přeskočit navigaci

poznávací zájezdy do celého světa
historické skvosty, slunečná pohoda

Costa del Sol - Slunečné pobřeží

Sahá po celém andaluském břehu Středozemního moře od Almérie na východě až k Tarifě u Gibraltarské nížiny. Tři sta kilometrů písčitých pláží, smaragdově zbarvené, průzračné moře tvořící u výběžků Sierry Nevady a Sierry Blanky tiché zálivy střežené skalami, desítky kilometrů rybářských vísek a městeček s bílými kostelíky a uzounkými uličkami, hotelů, penziónů, restaurací, stánků s ovocem, a kolem toho všeho vede visutá trať a silnice. Costa del Sol přitahuje turisty, hlavně z Anglie, Holandska a Skandinávie i v zimě, kdy je tu teplota 13 až 18 stupňů, sytě modré nebe, nejméně znečištěné ovzduší a možnosti klidné, příjemné dovolené.

Když jsme vyjeli podél pobřeží, překvapilo mě hned u Malagy množství opuštěných dvanácti i šestnáctipatrových železobetonových skeletů, které zůstaly nedokončeny. Jsou to pozůstatky z doby největšího turistického ruchu začátku sedmdesátých let, který opadl a investorům už nestálo za to domy dokončovat. V roce 1978 dosáhl počet zahraničních turistů ve Španělsku téměř 40 miliónů a příjem 5488 miliónů dolarů. Hned po té však začal tento proud slábnout. Příčiny byly různé: zvýšení cen benzínu a tím automobilové i letecké dopravy, zdražení v hotelích i restauracích, vzrůst cizineckého ruchu v Řecku, Jugoslávii, Tunisu a jiných zemích a k tomu teroristické akce ETA, když se na několika místech Costa Bravy a Slunečného pobřeží objevily bomby. Španělsko si brzy začalo uvědomovat, že chce-li si udržet devizovou manu, která mu padá ze sluncem ozářeného nebe, musí své pláže lépe vybavit, musí zkvalitnit služby cizincům. Podél pobřeží vznikla sportoviště, golfová hřiště, sportovní přístavy pro jachty - a tím se podpořila zimní sezóna. Počet hostů začal opět stoupat. V roce 1981 dosáhl vrcholu přes 39 miliónů s průměrným pobytem 9 dní a celkovým přínosem 6 000 miliónů dolarů.

Naším poslední zastavením na Slunečném pobřeží byla Marbella, což je nejpřepychovější místo na Slunečném pobřeží, kam jezdí filmoví producenti, hvězdy, princové a magnáti petrodolaru. Pro ně tu prvě vystavěli malou mešitu, pro ně tu bylo zřízeno kasino. Petrodolaroví králové tu také mohutně investují: skupují pozemky, stavějí hotely, vily a rozsáhlé zahrady. Moře je u Marbelly smaragdově modré, průzračné, oživené plachtami jachet, plachetnicemi a vodními lyžaři. Podél pobřeží je pláž z jemňounkého písku, hotelové bazény, myrtové keře, růže, oleandry a aloe.

Zajímavé odkazy: Dovolená ve Španělsku
© 2013 CK MAYER & CROCUS - specialista na poznávací zájezdy s 15-letou tradicí